Kuća solidarnosti

„Kažu da velike stvari u životu nikada ne radi jedna osoba, radi ih tim ljudi, a nema veće snage za promjenu od zajednice koja otkriva do čega joj je stalo. Upravo se tim motivima vode mladi ljudi, pokretači projekata solidarnosti u Lipiku.“

 

Prvi projekt solidarnosti na našim područjima pod nazivom Lipik pjeva zajednoupalio je iskru. Kako jedna mala ideja može generirati i multiplicirati pozitivne promjene u društvu govori i činjenica da su se ovoj zajednici mladih ljudi priključili novi članovi koji su potaknuti ovim aktivnostima odlučili  pokrenuti dva nova volonterska projekta solidarnosti u trajanju od 12 mjeseci – Kuća solidarnosti  i Zeleni otoci sreće kroz program Europskih snaga solidarnosti, financiranih od strane Agencije za mobilnost i programe EU.



Ana Vuković, Ana-Marija Ević, Katarina Bogović, Mihaela Špehar i Stefani Lilovac pokrenule su projekt Kuća Solidarnosti, a nositelj projekta je udruga TILIA za promicanje kulture i kulturne baštine Lipik.



“Cilj našeg projekta bio je potaknuti razvoj socijalizacije, druženja, prijateljstva, suradnje i zajedništva, solidarnosti, neformalnog učenja, smanjiti izoliranost korisničke skupine djece i mladih bez odgovarajuće roditeljske skrbi iz Centra za pružanje usluga u zajednici Lipik, djece i mladih iz lokalne zajednice i djece i mladih, izbjeglica iz Ukrajine koja su smještena u Lipiku.

U ovim skupinama ima različitih nacionalnosti, kultura i običaja, obiteljskih i životnih pozadina, ali svima im je nešto zajedničko, žele aktivnosti i prostore u kojima će se moći družiti sa svojim vršnjacima, članovima zajednice, podijeliti svoju kulturu, a za to je potrebno stvoriti prilike u kojima će se moći dodatno povezati. Ideja je potekla i od same djece, korisnika Centra koji su samostalno iskazali ovu potrebu koja nam je bila nit vodilja stvaranja ovog projekta.

Kako sve smatramo Božić i aktivnosti koje se provode u pripremi za najljepše doba godine vrhuncem solidarnosti, odlučile smo da želimo taj duh prenijeti na cijelu godinu koja će  postupno graditi sve veći osjećaj zajedništva kao simbolične kuće solidarnosti pod čijim krovom će svatko pronaći mjesto, osjećati se motivirano i sigurno. Važno nam je da djeca koja su budućnost zajednice imaju priliku vidjeti da postoje druge mogućnosti, prilike za kvalitetniji život.” – Ana Vuković

Projekt Kuća solidarnosti financiran je sredstvima Europske unije kroz program Europske snage solidarnosti.